Hakkımızda

F Akademi; farklı coğrafyalarda kültür ve sanat alanında çalışmalar yapan, üreten kişilerin deneyimlerini paylaştığı, online bir platformdur.

Katkıda Bulunanlar

Ahmet Yakar
Ahmet Yakar

1976 Adana doğumlu. Fotoğrafa olan ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Çeşitli sergi, gösteri ve sunumlarının yanında, fotoğrafçılıkla ilgili atölyeler ve seminerler de gerçekleştirdi. F Atölye ve F Akademi adında, kültür ve sanat alanında paylaşımların yapıldığı, biri fiziksel, diğeri sanal iki ortamın kurucusudur.

press to zoom
Aykan Özener
Aykan Özener

Fotoğrafları, yazıları, kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı. Seminerlere katıldı. Çanakkale 1., 2. ve 3. 4.5.Fotoğraf Festivalleri’ni düzenledi. Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi’nde kendisine özel bir bölüm ayrılmıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite’sin de fotoğraf üzerine dersler vermekte aynı zamanda da yine Çanakkale’de kurduğu Pan Görsel Kültür Derneği’nin yönetim kurulu başkanıdır. Aktüel Arkeoloji Dergisi Fotoğraf Editörlüğünü yürütmektedir.

press to zoom
Beste Nur Sarı
Beste Nur Sarı

Hacettepe Üniversitesi Müzikoloji bölümü mezunudur. Eğitimine, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bilimleri bölümünde yüksek lisans programında devam etmektedir. Müzik Tarihi konusunda çeşitli seminerleri ve atölye çalışmaları vardır.

press to zoom
Burak Durman
Burak Durman

1990 İzmir doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı öğrencisi olarak girdiği okulda, çok değerli yerli ve yabancı müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu. Bu süreçte Avrupa'da proje ve workshoplara katılıp, sahne aldı. Mezuniyetinden sonra müzik çalışmalarına devam etmekte ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde caz davul eğitmenliği yapmaktadır.

press to zoom
Burhan İlkılıç
Burhan İlkılıç

Felsefe Grubu Öğretmeni, Ç.Ü. Resim Bölümünde Göstergebilimsel sanat metinleri inceleme eğitmeni. Film okuma üzerine çeşitli etkinlikler yaptı, atölyeler düzenledi. Yönetmen Tufan Şimşekcan ile “Film Okuyoruz” adıyla youtube programı yapmaktadır.

press to zoom
Cecile Popp
Cecile Popp

Cecile Popp is a Canadian writer, educator and contributor to the 2019 anthology sensation, Expat Sofra (Alfa). A fourth generation expat, it is perhaps not surprising that her work explores themes of identity and belonging. Her essays have appeared in Elephant Journal, Medium and Thrive Global. Her writing workshops, which she began while teaching at Robert College in Istanbul where she worked for seven years, are now also available online.

press to zoom
Ebru Nalan Sülün
Ebru Nalan Sülün

Pek çok ulusal-uluslararası boyutta festival, galeri, müze, sanat kurumunda gerçekleşen sergilerin küratörlüğünü üstlenmiş, ulusal ve uluslararası sempozyumlar için sanat üzerine bildiriler yazmıştır. Bu çalışmalara ek olarak Sanat Dünyamız, Genç Sanat, Art-ist actual, Art-ist modern, Artam gibi dergiler ve Cumhuriyet Gazetesi için de pek çok sanat eleştirisi yazısı kaleme almış olan Sülün şu anda, Akdeniz Üniversitesi GSF Temel Eğitim Bölümü Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir.

press to zoom
Emre Falay
Emre Falay

1981 İstanbul doğumlu. İlk öyküsü Eylül 2001'de Varlık Dergisi'nde yayımlandı. Çeşitli dergilerde yayımlanan öykü ve makaleleri dışında, çocuk kitabı ve çizgi film tanıtım yazıları da mevcuttur. Edebiyat ve sanat tarihi ile ilgileniyor. Yazınsal çalışmalarını Ankara'da sürdürüyor.

press to zoom
Fadime Uslu
Fadime Uslu

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde sınıf öğretmenliği eğitimini tamamladı. Editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. İlk öyküleri Sözcükler dergisinde; öykü ve kitap inceleme yazıları Varlık, Kitaplık, Sarnıç, Notos dergilerinde yer aldı. Gölgede Yaşamak adlı öykü dosyası 2011 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer görülen yazarın yayınlanmış bir çok kitabı vardır.

press to zoom
Farhad Eivazi
Farhad Eivazi

Yönetmen ve senarist. 1975 Tebriz/İran doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Radyo TV ve Sinema (Yüksek Lisans) Kocaeli Üniversitesi Dramatik Sanatlar (Yüksek Lisans)

press to zoom
Fırat Arapoğlu
Fırat Arapoğlu

Sanat Tarihçisi (Dr.)/sanat eleştirmeni ve bağımsız küratör; İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.  2018-2020 dönemi için AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği Türkiye’nin başkanlığını yürütmektedir.

press to zoom
Makbule Aras Eivazi
Makbule Aras Eivazi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu, aynı fakültede “Eski Türk Edebiyatı” alanında yüksek lisans yaptı. Farsça öğrendi ve Türk edebiyatının yanı sıra İran edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı.  Bir çok dergi ve çok yazarlı kitaplarda deneme, eleştiri, inceleme, çeviri ve öyküleri yayımlandı.  Furuğ Ferruhzad’ın  “Rüzgâr Bizi Götürecek” adlı yapıtına Farsça aslından yaptığı çeviri ile 2019'da "Yılın Çeviri Ödülü"nü aldı.

press to zoom
Nişan Mesut Oyardı
Nişan Mesut Oyardı

Mersin Üniversitesi Felsefe Mezunu. Mersin'in ilk ve tek Çocuk Kitap Evi Mavi Fil'in kurucu ortaklarından. Hem Mavi Fil'de hem de bir çok okulda, Çocuklarla Felsefe Atölyeleri yapmaktadır.

press to zoom
Orhan Cem Çetin
Orhan Cem Çetin

Fotoğrafçı, vs. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisans derecesini tamamladı. Sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır. Sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır.

press to zoom
Özcan Yurdalan
Özcan Yurdalan

1955 Adana doğumlu. Seyyah, fotoğrafçı, yazar ve eğitmen. AFSAD, FV (Fotoğraf Vakfı) ve Nar Photos kurucuları arasında yer aldı. Ülke Seyahatlerini anlatan ve 7 kitaptan oluşan “Sarı Otobüs” Serisi (İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Suriye, Moğolistan ve Fas), “Bir Seyyahın Kaybolma Kılavuzu”, “Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj” ve “Bir İsyanı Fotoğraflamak- Gezi’nin Fotoğrafçıları Naklediyor” kitapları yayınlandı. Bunların dışında, bir çok kitaba, yazıları ve fotoğrafları ile katkıda bulundu

press to zoom
Özkan Öztaş
Özkan Öztaş

1989 yılında doğdu. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji mezunu. Ortadoğu ve sanat tarihi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bazı çalışmaları kitaplaştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler ve köşe yazıları yazdı. Sunumlarına ve çalışmalarına F Akademi'de devam eden Öztaş; Ortadoğu, sanat, edebiyat ve müzik tarihine dair çalışmalar yapmakta, sunumlar gerçekleştirmektedir.

press to zoom
Tufan Şimşekcan
Tufan Şimşekcan

Mühendislik okuduktan sonra tiyatro ve sinema eğitimi aldı. Kısa filmleriyle ulusal ve uluslararası festivallerde başarılar sağladı. Yerli yabancı bir çok filmde reji olarak çalıştı. Atom Film kurucu ortağı.

press to zoom
Uğur Kayrak
Uğur Kayrak

1989 İzmir doğumlu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda tamamladı. 2015 yılı itibariyle Fransa'nın Açık Hava Sporları Merkezleri Birliği’nde doğa yürüyüşü ve kültür rehberliği yaptı. Küçük Prens'in yeni bir çevirisini yaparak, 2017 yılında yayımladı. Şu an yurtiçi ve yurtdışında profesyonel rehber olarak çalışmaktadır.

press to zoom
Pelin Buzluk
Pelin Buzluk

1984’te doğdu. Öykü ve yazıları 2002’den bu yana çeşitli dergi ve seçkilerde yayımlandı. Deli Bal (2010) adlı ilk öykü kitabı Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne, ikinci öykü kitabı Kanatları Ölü Açıklığında (2012) Selçuk Baran Öykü Ödülü’ne, son öykü kitabı En Eski Yüz (2016) ise Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’na layık görüldü.

press to zoom
Yusuf Yalçın
Yusuf Yalçın

1983 Adana doğumlu Klasik müzik çalışmalarına 1993 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın keman bölümünde başlamış, 2009 yılında yüksek lisanstan mezun olmuştur. Bu süre içerisinde yurt içi ve yurt dışında çok değerli müzisyenlerle keman, oda müziği, barok stil ve orkestra müziği alanlarında çalışmalar yapmış; 2006 yılında ÇDSO'da kemancılık görevine başlamıştır. Halen bu kurumda başkemancılık görevi yapmaktadır.

press to zoom