Yapıldı/Tekrarlanacak | Online

Arkeoloji ve Fotoğraf Atölyesi

Arkeoloji ve Fotoğraf Atölyesi

Yapıldı/Tekrarlanacak
Online

Arkeolojik alanların, eserlerin, çalışmaların, sanat eserlerinin belgeleme ve tanıtım amaçlı fotoğraflanması, yıllar içerisinde oluşmuş farklı tekniklerin öğrenilmesini gerektirmektedir.

Arkeolog, fotoğrafçı, Aktüel Arkeoloji dergisi fotoğraf editörü Aykan Özener ile Arkeoloji ve Fotoğraf üzerine 4 hafta…

Sadece arkeolojiye ilgi duyanlar için değil; ahşap, taş, metal, cam, seramik gibi çok farklı fiziksel özelliklere sahip malzemeler ile çalışan sanatçıların, koleksiyonerlik yapan kişilerin, kendi eserlerini doğru fotoğraflamaları konusunda da verimli olacak bir atölye…

Aynı zamanda; arkeoloji, sanat tarihi, restorasyon, güzel sanatlar fakültesi v.b. bölümlerde okuyan, master yapan kişilerin, seyyahların,  mesleki olarak kendilerini geliştirmeleri için de atölyemizin önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. 

Temel fotoğraf bilgisine sahip herkesin katılabileceği atölyemizde; arkeolojik objelerin, tarihi eserlerin, ören yerlerinin doğru fotoğraflanması anlatılırken, doğal ve yapay ışıkta, farklı malzemelerden yapılmış objelerin fiziksel yapısına uygun ışık kullanımı ve fotoğraflanması üzerine teknik bilgiler paylaşılacaktır. 

Ayrıca, tarihi belgelemek için gerekli materyallerin tanıtımı, bu tür belgelemenin tarihi yolculuğu, mezarlar, kabartmalı yüzeyler, kitabeler, heykeller, duvar resimleri, mezar odaları, mozaik alanlar ve takı, para vb. gibi özel teknikler isteyen küçük objelerin fotoğraflanması yanı sıra, müzelerde fotoğraf çekimi ve ören yerlerinin olduğu yerleşimlerdeki insanların fotoğraflanması gibi özel iletişim isteyen konularda pratik bilgiler verilecektir.  

Bu Etkinliği Paylaş