Yapıldı/Tekrarlanacak...

|

ONLINE

Modern İran Edebiyatı'nın Temel Sütunları

Modern İran Edebiyatı'nın Temel Sütunları

Yapıldı/Tekrarlanacak...

ONLINE

Yürütücülüğünü, Makbule Aras Eivazi'nin yapacağı atölyede Modern İran Edebiyatı, Sadık Hidayet, Gulam Hüseyin Sâedi, Furuğ Ferruhzad ve Sohrap Sepehri isimleri üzerinden ele alınacak. 

Sanatçıların hayat hikayelerinin, sanatçı kimliklerinin, eserleri ve Modern İran edebiyatındaki rollerinin ele alınacağı atölye 4 hafta sürecek. 

Makbule Aras Eivazi Kimdir? 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu, aynı fakültede “Eski Türk Edebiyatı” alanında yüksek lisans yaptı. Farsça öğrendi ve Türk edebiyatının yanı sıra İran edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı. 

Varlık, Kitap-lık, Notos, Virgül, Cumhuriyet-Kitap, Öteki-siz, Ç.N. Sıcak Nal, Duvar, Lacivert, Sabit Fikir dergilerinde ve çok yazarlı kitaplarda deneme, eleştiri, inceleme, çeviri ve öyküleri yayımlandı. 

Dünya Kitap tarafından düzenlenen "Yılın En İyileri" ödüllerinde, Furuğ Ferruhzad’ın  “Rüzgâr Bizi Götürecek” adlı yapıtına Farsça aslından yaptığı çeviri ile 2019'da "Yılın Çeviri Ödülü"nü alan Aras çalışmalarına devam etmektedir.  

Çevirileri: Yeryüzü Ayetleri, Furuğ (Can yayınları, 2008) Kör Baykuş, Sadık Hidayet,(Kırmızı yay 2015), Kış Uykusu, Goli Terakki (YKY, 2016), Top, Gulam Hüseyin Sâedi (F.Eivazi ile YKY,2017), Bayel Ağıtçıları, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eivazi ile YKY, 2017), Rüzgâr Bizi Götürecek, Furuğ (YKY, 2019), Dendil, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eivazi ile YKY, 2019) Ah Ayetleri, Naser Saffarian(D. Önder ile, YKY, 2019), Abşûran, Ali Eşref Dervişyan (Manos Kitap, 2019) İnceleme: 99 Beyit, Divan Şiirinden Beyitler ve Çözümlemeleri(A. Susam ve M. Koçak ile, Can yay, 2008)

Bu Etkinliği Paylaş