Yapıldı/Tekrarlanacak... | ONLINE

Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi

Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi

Yapıldı/Tekrarlanacak...
ONLINE

Yürütücülüğünü sanat tarihçisi, eleştirmen Fırat Arapoğlu'nun yapacağı 4 hafta sürecek Modern ve Çağdaş Sanatın Tarihi Atölyesi 19. yüzyıldan günümüze Batı sanatının dönemleri, değişen estetik ve sanat dünyasının evrimini mercek altına alıyor.

Atölyemiz süreklilik ilişkisi içinde olan modern sanatı ve çağdaş sanatı karşılaştırmalı olarak inceleyecek.

 

Atölyede modernist ve avangard akımlar, çağdaş sanatı ve çağdaş sanatın modern sanatla çatışma alanları ele alınıyor. Böylece katılımcılar bugünün sanatını kavramada temel noktaları elde edebilecekler. 

16 Nisan Perşembe günü saat 21.00'de başlayacak online atölyemiz 4 hafta sürecektir. Online olarak gerçekleştirilecek atölyeye cep telefonu ya da bilgisayarınız aracılığı ile katılabilir, soru, katkı ya da yorumlara dahil olabilirsiniz. Detaylı bilgi ve ön kayıt için 05333879607 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. 

1.Hafta (16 Nisan Perşembe): Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi Sonrası Sanat, Fotoğrafın İcadı ve Modernizm & Empresyonizm ve Post Empresyonizm 

2.Hafta (23 Nisan Perşembe): Ekspresyonizm, Fovizm ve Kübizm & Avangard Sanat Akımları 

3. Hafta (30 Nisan Perşembe): Bauhaus& Soyut Dışavurumculuk &1945 Sonrası Sanat… Sanatın anlam dönüşümü; Fluxus ve Performans sanatı & Modernizm vs Post-Modernizm; 1970’lerde Sanat olgusu 

4. Hafta (7 Mayıs Perşembe): Çağdaş/Güncel Sanat 

Fırat Arapoğlu Kimdir? 

Sanat Tarihçisi (Dr.)/sanat eleştirmeni ve bağımsız küratör; İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak göre yapmaktadır. 

Bir çok sergide küratörlük yapan Arapoğlu ayrıca Birgün, Cumhuriyet ve soL için eleştiri metinleri yazmıştır. Ulusal ve Uluslararası sempozyumlara bildiri metinleriyle katılan Arapoğlu, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi kurumlarda seminerler vermektedir. 2018-2020 dönemi için AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği Türkiye’nin başkanlığını yürütmektedir.

Bu Etkinliği Paylaş